×
BAĞIŞ YAP BURS BAŞVURUSU YAP
Anasayfa > HABERLER

ODTÜ Gençlik Parkı’yla hayali gerçek oldu

09.08.2020
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin ODTÜ Antalya Mezunlar Derneği ve Adalya Vakfı işbirliğiyle hayata geçirdiği ODTÜ Gençlik Parkı, YKS’de Türkiye 975’incisi çıkartmayı başardı. Yılmaz Mert Tamer, sözel puan türünde elde ettiği başarıyla hayali olan ODTÜ Tarih Bölümü’nü kazanacak puana ulaştı.
ODTÜ Gençlik Parkı, Muratpaşa’nın Çağlayan Mahallesi’nde 1050 metrekarelik bir alana kuruldu. Açılışı 2017 Haziran’ında gerçekleştirilen ve gençlerle uzun dönemli bir işbirliği sonucunda onları Türkiye’ye katkı sağlayacak bireyler haline getirmeyi amaçlan parkta, İngilizce eğitimi başta olmak üzere bilgisayar, gitar, satranç, tiyatro ve dans gibi alanlarda eğitimler verilirken YKS hazırlık programı da uyguladı.

İKİ HAYALİ DE GERÇEKLEŞTİ

Muratpaşa Belediyesi, Adalya Vakfı ve gönüllülerin destekleriyle ücretsiz bir eğitim modelinin hayata geçirildiği ODTÜ Gençlik Parkı, bu yıl yapılan YKS’de Türkiye 975’inciliğiyle en iyi dereceyi elde etti. Hacı Malike Mehmet Bileydi Anadolu Lisesi’nden mezun olan Yılmaz Mert Tamer, elde ettiği başarıyla iki hayaline birden ulaştı. Yılmaz Mert, hem çok istediği tarih bölümünde okuyacak hem de hayali olan ODTÜ’ye gidecek.

‘BURADA İNSANLAR ÇOK İYİ’

ODTÜ hayalinin 11’inci sınıfta okuluyla gittiği Ankara gezisiyle başladığını anlatan Yılmaz Mert, “Tarih bölümü olduğunu öğrenince ‘Burada okumalıyım’ dedim” diye konuştu. ODTÜ Gençlik Parkı’ndan ise okullarında yaptıkları bir tanıtımla haberdar olduğunu belirten Yılmaz Mert, “Sonra buraya geleye başladım. Burada insanlar çok iyiydi, ortam çok güzeldi. ODTÜ Gençlik Parkı’yla daha hızlı soru çözmeye daha düzenli çalışmamda katkısı oldu. Burada akşamları saat 11.00’e kadar soru çözdüğümüz zamanlar oluyordu” şeklinde konuştu.

‘HER ÇOCUĞUMUZ BAŞARILI’

ODTÜ Antalya Mezunlar Derneği Başkanı Yıldırım Şimşek ise ODTÜ Gençlik Parkı’nın 2’nci dönem mezunlarını verdiğini belirterek, “Bu dönem normal bir süreç izlemedi. Pandemi nedeniyle ciddi sorunlar yaşadık. Ama ona rağmen Türkiye derecesi elde eden bir öğrencimiz var. Diğer arkadaşlarımızdan da en az 3 – 5 tanesinin ODTÜ’yü kazanacağı görülüyor” diye konuştu. ODTÜ Gençlik Parkı’nın öğrencilerin nereyi kazanacaklarından ziyade nasıl bir insan olacaklarıyla ilgili olduğunun altını çizen Şimşek, “Onlara sevgiyi saygıyı, insan ilişkilerinde güçlü olmayı, kendi karakterlerini oturtmayı, hedef belirlemeyi öğretmeye çalışıyoruz. Bu amaca vardığımız her çocuk bizim için başarılıdır” dedi.